آموزش موشن گرافیک

امروزه طراحی موشن گرافیک به یکی از کار های آسان در زمینه گرافیک و طراحی وب شده است و هر کسی با اندک تجربه ای که در این زمینه دارد میتواند با استفاده از نرم افزار هایی مانند افتر افکت و یا ایلاستریتور به طراحی موشن گرافیک بپردازد . اما احتمال دارد که یک فرد بی تجربه در اول کار مرتکب اشتباهات بسیاری شود که شامل : نقص قوانین هنر های بصری ، عدم رعایت توازن ویا درک بیان پایین و سخت میباشد .

در ابتدای مقاله با تماشای این موشن گرافیک برتر برای شرکت aherf در ادامه کاملا متوجه همه چیز خواهید شد !

قوانین ویدیو مارکتینگ

اول از همه ویدیو مارکتینگ شما باید به حول محور اهداف کلی شما باشد ، و مخاطب را در خود سردر گم نکند ؛

دوم ویدیو و یا تیزر شما باید بسیار خلاقانه و عالی طراحی شود چرا که این نکته میتواند 50٪ از بازدید کنندگان را جذب و یا همان 50٪ را پراکنده کند .

شما انتخاب خواهید کرد که کسی که ویدیو شما را میبیند در مقابل آن پاسخ خواهد داد : «ای بابا بازم این تبلیغات چرتٖ» و یا با خود خواهد گفت :‌«از کجا میتوانم این ویدیو را دانلود کنم !»

تفاوت هر دو بستگی به کیفیت ویدیو یا موشن گرافیک شما خواهد داشت و شما کسی هستید که آن را طراحی میکنید .

نکته سوم

شما باید بدانید که در کجا ها به تبلیغات برند خود در ویدیومارکتینگ بپردازید و در کجا به سایر قسمت ها . این میتواند شامل نمایش لوگوی شما در چند قسمتی از موشن گرافیک به عنوان برند استفاده شده در تبلیغات باشد .

و مورد آخر که در این مقاله توضیح مختصری در مورد آن خواهیم داد رنگ ها هستند !

رنگ ها بخش بسیار مهمی از کار را به عهده دارند و ممکن است مخاطب را از خاموش کردن تلوزیون و یا قفل کردن صفحه گوشی خود «حتی در لحظه ای که بسیار خواب آلود هستند» باز دارند !

چطور ؟ این گونه که هارمونی بعضی رنگ ها بسیار پر طرفدار هستند و حتی بد سلیقه ترین افراد نیز جلب آنان میشوند ، بدون آن که خود متوجه شوند .

پس بهتر است هر چه میتوانیم در انتخاب رنگ های قالب پروژه مان دقت کنیم . و این کار بیشتر با انتخاب یک پالت رنگی هماهنگ با پروژه شروع میشود .

پس از جمع آوری برخی نکاتی که باید در طراحی موشن گرافیک رعایت کنیم به بخش اصلی کار یعنی موضوع اصلی مقاله میرسیم :

حرکت در موشن گرافیک

کلمه موشن گرافیک (گرافیک متحرک) به طور ساده به معنی گرافیک و عناصر بصری میباشد که متحرک هستند و تنها نکته ای که آن را با پوستر های گرافیکی و یا مینیمال متمایز میکند ، ایجاد حرکت در اجزای آن است .

حرکت در موشن گرافیک

در واقع موشن تلفیقی از اجزای یک اثر هنری میباشد که هدف آن انتقال اطلاعاتی ساده و یا پیچیده در قالب فریم هایی است که طی ثانیه ها میگذرند و بر اثر خطای چشم متحرک به نظر میرسند .

حرکت در افتر افکت

در هر نرم افزاری مانند افتر افکت یا هر نرم افزاری که برای متحرک سازی اجزای از قبل طراحی شده از آن استفاده میشود یک اشتراک اصلی وجود دارد به نام keyframe آنان تمامی حرکت ها را بر دست دارند

ساخت keyframe

حرکت در افترافکت

اولین قدم ایجاد حرکت برای یک موشن گرافیک ایجاد keyframe میباشد که محرک اولیه برای ایجاد حرکت میباشد ، برای ایجاد هرگونه حرکت و یا کار تغیری دیگری نیاز به ۲ keyframe است که یکی در ابتدا و دیگری در انتها قرار دارند .

Keyframe ها میتوانند دو و یا چند در یک تایم لاین باشند ، بیشتر بستگی به پیچیدگی انیمیشن دارد .

Keyframe ها همیشه به صورت ساده به کار نمیروند آنها تنظیمات بسیار پیشرفته و پیچیده ای دارند که در نرم افزار افتر افکت در بخش Graph editor قابل مشاهده هستند که

Easy ease , ease in , ease out سه بخش اصلی حرکات نرم میباشند که حرکت های موجود در یک موشن گرافیک را میتوانند بسیار جذاب تر کنند و موشن گرافیستی که از این سه فرایند استفاده نکند قطعا نتیجه خوبی نخواهد گرفت .

توضیحی ساده که میتوان درباره این دستور ها داد مثل این است که :

شما هنگام رانندگی چگونه ترمز میگیرید ؟‌ آیا مستقیما با تمام قدرت پای خود را بر روی ترمز میگزارید ؟ البته که خیر به صورت خیلی ملایم ترمز را لمس میکنید و اتومبیل ابتدا آرام و بعد به صورت کامل می ایستد !

Easy ease :

عمومی ترین دستور برای گراف کی فریم ها ایز آسان میباشد که با بسیاری از حرکات هماهنگی دارد .

Ease in :

بیشتر به هنگام ورود یک آبجکت بر داخل کادر بصری از آن استفاده میشود و ابتدایی کوتاه و انتهایی طولانی تر دارد .

Ease out:

به هنگاه خروج یک آبجکت از صفحه یا در بخش های پایانی موشن استفاده میشود و ابتدایی طولانی و انتهایی کوتاه دارد .

همچنین در قسمت گراف ادیتور میتوان خلاقیت به خرج داد و حرکت هایی با انحنا های ریتمیک اجرا کرد .

آموزش موشن گرافی

لایه بندی در موشن گرافیک

لایه بندی یکی از قسمت های مهم برای طراحی موشن گرافیک میباشد که گرافیست میتواند با ایجاد لایه بندی مرتب در ابتدای کار و ایجاد لایه های متنوع به انیمیشن خود جلوه های زیبایی ببخشد ؛

منظور از لایه بندی نحوه قرار گیری لایه هایی است که دارای حرکت و یا تغییر میباشند و دارای ویژگی پویایی هستند ، به طوری که ترتیب انیمیشن یک صفحه هنگام ورود به گونه ای باشد که بعد دیگری را به کار ببخشد .

بعد دیگر میتواند نشان دادن فضای سه بعدی در فضای دوبعدی و یا ایجاد مینیمال های زیبایی باشد که مخاطب را جذب خود میکند .

لایه بندی در موشن گرافیک

ایجاد پیچیدگی

یکی از قسمت های بسیار پر طرفدار در انیمیت میباشد که به طور ساده میتوان توضیح داد (انتقال عناصر بصری به صورت سریع در قالب تغییرات پیچیده ) که مخاطب تمامی نقل و انتقالات را میتواند ببیند ولی آن ها را نمیتواند سریع تجزیه و تحلیل کند .

به عنوان مثال یک محیط مینیمال را در نظر بگیرید ، اگر این محیط در مدت زمان کمتر از 1.5 ثانیه به صورت Morphایجاد شود بسیار جذاب تر خواهد بود تا این محیط به صورتی ساده ظاهر شود که بیننده ویدیو انتظار آن را داشته باشد .

لازم به ذکر است که morph به معنی تبدیل اشکال از صورتی به صورتی دیگر باشد بدون آن که کل شکل عوض شود .

لازم به ذکر است که نقل و انتقالات صفحه شما به صفحه دیگر میبایست پیچیده باشد و مخاطب نتواند چگونگی انتقال را تشخیص دهد و این ابهام به کار جذابیتی منحصر به فرد میبخشد و این نتیجه کاری نیست جز سخت کوشی و تلاش بیتشر و زمان بیشتر بر روی تنها چند ثانیه !

ساخت کلیپ های موشن گرافیک

ساده باشید

طراحی های ساده و مفهومی در ویدیو مارتینگ حرف اول را خواهند زد پس سعی کنید سادگی را در بیان مفهوم پروژه همیشه رعایت کنید ، به عکس تلفیق فضا ها نسبت به یکدیگر و انتقالات اشکال در کلیت کار سادگی را نگه دارید ، منظور این که طریق چینش سکانس های ابتدایی و انتهایی و نحوه استوری برد هرچه قدر ساده تر و بدون ابهام تر باشد به قدری زیبا و بهتر خواهد شد .

از دوربین ها استفاده کنید

درست است که در دوره جدید عصر موشن گرافیک قسمت دو بعدی امپراطوری میکند اما بعضی اوقات ایجاد صحنه هایی سه بعدی در قالب دو بعدی با استفاده از دوربین و به کمک null objectها در بخش new layer پنل زیبای افتر افکت خالی از لطف نخواهد بود ؛

کافیست همه لایه های خود را پس از مرتب سازی تبدیل به لایه های سه بعدی کرده و از بخش لایه جدید «نال آبجکت» را انتخاب کرده و پس از آن دوربین خود را با استفاده از ابزار camera از پنل انتخاب کرده و بسازید .

بهتر است نال آبجکت را پارتنر دوربین خود قرار داده و دوربین را در حالت shy قرار داده تا پنل لایه هایتان شلوغ نشود.

در ضمن بهتر است برای ایجاد حرکات بهتر برای دوربین همیشه از ease برای keyframe های آن استفاده کرد که در بحث قبلی به صورت مختصر توضیح داده شد .

خلاقیت به کار ببرید

خلاقیت در موشن گرافیک

شما میتوانید با به کار بردن چند تکنیک ساده یک کار خارق العاده ای را به وجود بیاورید به عنوان مثال با ترکیب تکنیک های حرکت و کی فریم و تکنیک دوربین میتوانید آمد و شد سکانس را هیجانی تر کنید و کار را جالب تر پیش ببرید .

با ترکیب تکنیک های ساده گفته شده میتوانید طراح موشن گرافیک بهتری شوید و کسب و کار خود را پیش ببرید .

در بخش بعدی مقاله توضیحاتی درباره لایه ها و composition خواهیم داشت .

Composition چیست ؟

کامپوزیشن از نظر لغوی به معنای ترکیب است که چندین لایه در یک کامپوزیشن ترکیب و یک پروژه نهایی را دسته بندی میکنند ، میتوان به آنها ترکیب کننده های مرتب هم گفت که همه اجزای یک سکانس موشن گرافیک یا یک تیزر تبلیغاتی را در آن جای داد .

درواقع یک composition قالب اولیه کار شماست ، در افتر افکت هیچ کاری بدون آن انجام نمیشود و میتوان گفت کاغذ خالی برای نقاشی میباشد !

برای ایجاد composition کافیست از کلید های ترکیبی Ctrl+Kاستفاده کرد

و یا به صورت ساده از منوی بالای افتر افکت create new compositionرا انتخاب کرد که صفحه ای جدید برای شما باز خواهد شد .

آموزش افترافکت موشن گرافیک

در قسمت اول نام compositionخود را وارد میکنید .

در قسمت دوم اندازه های دلخواه (معمولا اندازه های استاندارد ) و تعداد فریم به ازای ثانیه .

قسمت سوم وضوح تصویر و مدت زمان composition خود را میتوانید وارد و ok رابزنید .

خب شما یک کامپوزیشن باز کرده اید و هم اکنون میتوانید انیمیشن خود را از برنامه های دیگر به افتر افکت ایمپورت کرده و یا انیمیشن خود را از نو در محیط افتر افکت طراحی کنید .

اشکال shape

شیپ ها در افتر افکت میتوان گفت دومین لایه های بسیار مهم هستند ، طوری که بسیاری از انیمیشن های جذاب و عجیب توسط آنان ساخته میشود !

از دوقسمت تشکیل میشوند :

Fill color و stroke هر دو در بخش کانتنت شیپ قابل مشاهده هستند و دارای تنظیماتی بی نهایت و کامل میباشند به گونه ای که از سیر تا پیاز این لایه هارا میتوان ویرایش و انیمیت کرد .

میتوان با تنها ویژگی اندازه scale بسیاری از انیمیشن هارا بر روی این لایه ها پیاده سازی کرد ، دیگر ویژگی شیپ ها این میباشد که آنها در هر صورت کیفیت خود را از دست نمیدهند حتی اگر بیش از اندازه به آنها زوم کنیم و یا اندازه آن هارا بزرگنمایی کنیم .

فرار از کلیشه

همیشه و حتما از کلیشه گویی خود داری کنید ، به محض این که بیننده تبلیغات بنری یا ویدیو موشن گرافیک تبلیغات را به نوعی یک تبلیغات حوصله بر و خسته کننده ببیند خب معقولانه است که نسبت به آن دید مثبت نخواهد گرفت و احتمال دارد تبلیغات شما را سریعا رد کند یا کانالی که در حال تماشا است را عوض کند .

کلیشه ممکن است اسلاید های تکراری شبیه سایر تبلیغات ، متن های ساده و بدون جذابیت خاص ، اشکال همرنگ که در یک سوی موازی در حال حرکت هستند ، توصیه میکنیم که از این گونه طراحی ها و شکل ها بیزار باشید ! هر چه قدر کار خود را بدون این ویژگی ها ببینید بهترین شکل یک اثر هنری را به وجود خواهید آورد .

مانند تبلیغات موشن گرافیک که در اول مقاله قرار داده ایم ، این موشن گرافیک به صورت خطی طراحی شده است و مهمترین ویژگی آن نقل و انتقالات پیچیده آن است که تلفیق صفحه ای با محتوای خاص به صفحه ای دیگر با محتوای دیگر است .

الهام گیری در طراحی موشن گرافیک

طراحی موشن گرافیک

پیشنهاد میکنیم که با الهام گیری از سایر کار های بهتر و حرفه ای تر کار خود را پیش ببرید و دقت داشته باشید تا حدی که ممکن است از کپی برداری پرهیز کنید چرا که خلاقیت را از بین میبرد و از شما یک کاپی کار میسازد !

خلاصه گو باشید

خلاصه گویی بهترین شکل هر محتوایی است هرچند که محتوا حتی پیچیده و درکش سخت باشد ، حال اگر این محتوا به عنوان مثال معرفی یک شرکت فروشگاه های زنجیره ای باشد و یا یک شرکت مدیریت مالی و سرمایه گزاری ، تفاوت این دو بسیار است چون برای معرفی یک فروشگاه زنجیره ای تکنیک خاصی نیاز نیست و به صورت خیلی ساده میتوان محتوا و خدمات آن فروشگاه را خلاصه گویی کرد ؛

ولی بخش دیگر مسئله معرفی شرکت مدیریت مالی و سرمایه گزاری میباشد که حتی میتواند بسیار پیچیده و غیر قابل درک باشد ، خب به همین علت سال 2017 را سال ویدیومارتینگ نامیدند چرا که سخت ترین و پیچیده ترین مطالب با تصویر ، حرکت و صدا در هم آمیخته و درک هرگونه مطلب پر محتوا را آسان تر کرده اند .

در موشن گرافیک باید همیشه سعی شود که مطالب به صورت خلاصه و ساده بیان شود چون در صورت ایجاد هرگونه ابهام با توضیحات و محتوی بیشتر در ویدیو مارکتینگ باعث سر درگمی مشتری شده و اعتماد آن هارا به خود جلب نمیکنند و حتی ممکن است شرکت سرمایه گزاری شما را یک شرکت کلاهبرداری هم بشناسند !

مدت زمان

ساخت ویدیوهای موشن گرافیک

مدت زمان یک پروژه تبلیغات ویدیویی معمولا بین 30 تا 60 ثانیه است که در این بین برای هرگونه محتوای با تعداد نکات قابل ذکر زیر 10 میتوان تا 30 ثانیه کار اکتفا کرد ولی در بحث های محتوای طولانی و پیچیده که ممکن است ده ها نکته لازم به ذکر در پروژه باشد ممکن است کار تا 60 ویا حتی بیشتر ثانیه هم طول بکشد .

حذف بخش های پرت

در هر تبلیغاتی پس از اجرای کامل آن بهتر است خودمان با چشم یک بیننده تبلیغات نه سازنده آن تبلیغات به کل ویدیو نگاه کنیم و قسمت های خالی را حذف کنیم که حتی گوینده هم در این بخش ها نمیتواند چیزی بگوید و منتظر بخش دیگری از تصاویر یا اسلاید است ، بهتر است کل مجموعه تبلیغات بدون ایست باشد ، زیرا این ایست ها از جنبش و تمپو و ریتم کار کاسته و جذابیت آن را کاهش میدهند .

در این صورت هم مدت زمان تبلیغات کمتر میشود و هم هزینه های تامین موزیک و افکت های صوتی و هم هزینه نریتور کاهش میابد در واقع شما میتوانید با کات کردن بخش های بدون استفاده تبلیغات با یک تیر چندین نشان بزنید .

Camera shake به کار خود اضافه کنید

در بیشتر سکانس های ویدیو های تبلیغات به هنگام انتظار انیمیشن برای گوینده که مطالب محتوای آن صفحه را بیان کند صفحه به صورت کامل می ایستد و این کار یک کلیشه در پروژه ایجاد میکند که برای مثال چندین متن در وسط کادر ایستاده و منتظر گوینده هستند ، همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد صفحه کارمان همیشه باید پویا باشد و تغیراتی در آن ایجاد شود هر چند که در یک صفحه ایستاده باشیم .

بهترین کار برای ایجاد پویایی در صفحه ثابت استفاده از لرزش دوربین میباشد ، به راحتی میتوانید از پنل افکت های افتر افکت پریست camera shake را انتخاب کرده و بر روی لایه مورد نظر اعمال کنید در این حالت چشم بیننده منظره اسلاید را واقع گرا تر میبیند و برای دیدن سایر تغییرات احتمالی در ثانیه های بعد آماده میشود و در کل مخاطب را بر روی تبلیغات متمرکز میکند .

موشن فلت

5 دیدگاه

 • محمد رضا مهرنیا
  محمد رضا مهرنیا

  با عرض سلام سلام و ارادت
  دوستان بسیار عالی و بازم بسیار عالی آنقدر مفید و زیبا بود این مقاله که تا آخرش و خوندم و به اطلاعات من افزوده شد چقدر خوبه بسیار از دوستانی که در این حوضه فعالیت دارند متنهایی اینگونه انتشار دهند کوتاه ، مختصر ، مفید و بسیار جامع و آکادمیک بسیار متنها به‌گونه‌ای محاوره ای هستند مثل صحبت کردن در یک جمع دوستانه بسیار صمیمی ولی بعضی دیگر از متنها و یا مقالات از قالب محاوره ای و عامیانه خارج می‌شوند و جملات بهتر و با رعایت دستور زبانی در کنار یک دیگر قرار میگیرند دقیقا همانند این مقاله شما که از این بابت از شما دوستان مجدد تشکر میکنم براتون آرزوی موفقیت روز افزون دارم پاینده و برقرار باشید
  خدانگهدار

  • admin
   admin

   ممنون از نظر شما ، حتما کمک خواهد کرد 🙂

 • علی
  علی

  اموزش فوق العاده ای بود
  ممنون از سایت خوبتون

  • admin
   admin

   خواهش میکنیم 🙂

 • شهروز
  شهروز

  عالی بود مرسی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>